Ortanca Kültür Sanat Edebiyat Dergisi tarafından düzenlenen 3. Can Akengin ödül töreni Mamak  Belediyesi katkıları ile Mamak Kültür Merkezinde şölen havasında gerçekleşti

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Nurullah Çetin ve İlter Yeşilay; İsmet Bora Binatlı, Ali Bozdağ  gibi bir birinden değerli jürilerin  oylamasında  derece alan şairlerin ödülleri ve Ortanca dergisine katkılarından dolayı teşekkür ödülleri  düzenlenen  törende hak sahiplerine teslim edildi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın Mamak Kültür Salonunda yankılandıktan sonra Ortanca Kültür Sanat Edebiyat Dergisi imtiyaz sahibi İbrahim Engin ve  İLESAM Genel Başkanı sayın Mehmet Nuri Parmaksız tarfından açılış konuşması ile devam etti.

Hakan Yılmaz sunumu ile gerçekleşen proğramda Ardahan’lı Ozan Seyfettin ile Aşık Mustafa Karakaş Aşıklar geleneğinden atışmaları ile ödül töreninen renk katarken Gümüşhane’li Seyfetin Şenel türküleri ile Giresun ilimizin haklı gurur Melek Kümbül türküleri ile kültür merkezinde Karadeniz meltemi esti.

Vedat Fidanboy  “Dandini” şiir’inin yorumu salonda alkışların yankılanmasına sebeb oldu.
Ramazan Kurt “Tepeye Mektup”adlı eseri ile günümüzde yaşanan olumsuzlukları dile getirdi.

Proğram akışı gereği ödüller hak sahiplerine törenin ikinci bölümünde verildi.
Mamak Belediyesi Başkanı Mesut Akgül’e katkılarından dolayı onur ödülünü vekaletenBasın Yayın Danışmanı Ali Bozdağ ‘a İlesam Yönetim Kurulu üyesi İlter Yeşilay tarafından takdim edildi.
“Gönül Lügatında Umut” adlı şiir’i ile Birincilik Ödülü alan Karaman’dan İbrahim Şaşma’nın ödülünü İlesam Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız

”Adam Olacak Çocuk “ şiir’i ile KIBRIS’tan Gülşen Şendiren’in İkincilik ödülünü Ortanca Dergisi İmtiyaz Sahibi İbrahim Engin  tarafından verilirken

” Hayat Merdiveni” şiiri ile Üçüncülük ödülü alan Trabzon’dan M. Nihat Malkoç ‘un ödülü kargo ile teslim edilecek

Mansiyon Ödülü Alan Şairler

Gülten Aktaş ,Yaşar Bayar , Yasin Başağaç , Saltuk Buğra Bıcak , Harun Bozkurt , Rıza Büyük Deniz , Mazlum Çihangir , Şerife Gündoğdu , Nihan Işıker , Yazgül Karalar, Nuriye Zeybek , Vedat Oyuklu , Ertuğrul Şakar Açık , Gülten Tellioğlu ve İsmail Yılmaz isimlerinden oluştu.
Teşekkür Ödülleri  Mehmet Nuri Parmaksız , İlter Yeşilay , İsmet Bora Binatlı ,Ali Bozdağ , Recep Maviş , Pr. Dr. İsa Kayacan , Pr. Dr. Hayrettin İvgin , Cemal Safi , Hasan Engin , Vedat Fidanboy , Sabiha SERİN , Yurdanur Bilgin , Sabahattin Tuncer ,Hüsyin Çemrek ,Umut Çınar ,Orhan Çınar , Yanık Ahmet Şahinoğlu ,Bayram Yelen ve Yavuz Kayacık ve Yıldızlar Yayıncılık adına İsmail Yıldız’ateslim edildi

Haber : Yavuz Kayacık
www.radyoozkaradeniz.com
+Kültür Sanat Editörü

ve İbrahim Engin'den oluşan Jüri  oylamasın da   1. olana Dizüstü Bilgisayar, plaket, kitap seti ve 1 yıllık Ortanca dergisi aboneliği; 2. olana fotoğraf makinesi, plaket ve 1 yıllık Ortanca dergisi aboneliği, 3. olana cep telefonu ve 1 yıllık Ortanca dergisi aboneliği hediye edilecek.

Haber : Yavuz Kayacık
www radyoozkaradeniz com
Kültür Sanat Editörü
Kaynak gösterilmeden bu haber yayınlanamaz

 

Ortanca Kültür Sanat Edebiyat Dergisi Giresu’lu yitik şairimiz Can Akengin adına düzenlendiği şiir yarışmasının 3. Ödül töreni İLESAM ve Mamak Belediyesi Başkanlığının katkıları ile  Ekim ayı içerisin de  MAMAK KÜLTÜR MERKEZİ – ANKARA adresinde gerçekleştirilecektir.

Ödül törenin ilki GİRESUN  İl kültür sitesinde halka açık yapımış ve halk tarafından yoğun katılım olmuştu
15 EKİM 2011 TARİHİNDE DÜZENLENECEK OLAN
3. Can Akengin Ödül töreni halka açıktır. Başkent'te yaşayan hemşerilerimiz , sanat severler ve tüm şair dostlarımız davetlidir.
İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Nurullah Çetin ve İlter Yeşilay; İsmet Bora Binatlı, Ali Bozdağ ve İbrahim Engin'den oluşan Jüri  oylamasın da   1. olana Dizüstü Bilgisayar, plaket, kitap seti ve 1 yıllık Ortanca dergisi aboneliği; 2. olana fotoğraf makinesi, plaket ve 1 yıllık Ortanca dergisi aboneliği, 3. olana cep telefonu ve 1 yıllık Ortanca dergisi aboneliği hediye edilecek.
Sanat adına yapmış olduğu öz verili calışmalar ile seviyesini sürekli yüksek tutan Ortanca Dergisi Kültür Sanat Edebiyat dergisinin İmtiyaz sahibi Alucra'lı hemşerimiz İbrahim Engin Yitik Şaiir’imiz  Can Akengin adını gelecek zamana taşıyarak vefa örneğide sergilemekte

Haber : Yavuz Kayacık

Giresun'un Yitik Şairi Can AKENGİN


Can Akengin 1892 yılında Giresu'nun Sultan Selim Mahallesinde doğar.Babası Bayazıtoğullarında Mahmut Kaptan annesi Hürmüz hanımdır.

Çocukluğunda çevresinde Hacı Ömer yada Ömer Avni adıyla bilnen-ki gerçek adı budur Akengin,İlkokulu kapuka ve iptiaisinde okur.Orta öğretimini Kale Camii civarında kurulu bulunan Rüştiyede tamamlar.Liseye ise çevre il ve ilçelerin gençleri gibi Trabzon lisesinde başlar.Ancak bir yıl sonra İstanbul'a gider.Bu kentte Osmanlının son yıllarına tanık olur.Lise öğreniminin ardından o zamankı adıyla Darülfünun Edebiyat Fakültesine gider.Ancak,1.Dünya savaşının ateş topu ,nice gençler gibi onun'da kucağına düşer;okulunu bitiremez.Akrabalarının yerleşmiş olduğu Bursa'ya gider.Yıllarca bu kentte kalacaktır.Çeşitli işlerde çalışır.Burada bütün yaşamını belirleyecek bir duyguyla tanışır:Aşk!üzerine pek çok şiirler yazar;edebiyatın büyülü dünyasını aşkla yaşamaya başlar.
Bursa yıllarında sürekli yazan Akengin'in edebiyatla tanışması daha önceki yıllarına rastlar
1910'larda "GİRESUN" ardından "KARADENİZ" adlı gazetede A.Melih ve Can Akengin adıyla yazılar ve şiirler yazar ve şiirler "Projektör" imzasıyla gülmece eleştiri yazıları yazar. İlginçtir,bu şiir ve yazılarının bazıları latin harfleriyledir!Bunun nedeniyle ilgili herhangi bir kanıt yok.Ancak onun İstanbul'daki yıllarında,Enver Paşanın bu tür bir çaba içinde olduğu biliniyor.Ola ki genç şairde bu düşüncenin doğruluğuna inanmış ve denemelerde bulunmuştur.

Bu dönemde takma adlarından olan Can Akengin,giderek Ömer Avni’nin önüne geçer ve Can Akengin yıllar sonra Giresun’a 1919’da döner Giresun’a Mütareke ğünleridir. Karadeniz sularını yaralayan işgalci donanmaların,öte yandan yüzlerce yıllık kardeşliği hançerliyen Rum çetecileri işte bu ortamda ,Karadeniz bölgesinin her kentinde olduğu gibi Giresun’da da isyanı ateşliyen bir gazete vardı: IŞIK. Akengin şiir ,anı, gülmece türünde çeşitli ürünlerle katkıda bulunur gazeteye .Bu çaba dört yıl sürer.
1923,Karadeniz’in bir başka kentinden,Samsun’dan dört yıl önce çıkan ilk kıvılcım çağdaşlık ateşiyle büyüdüğü yıllardır .Özgür bir yurt vardır artık kentinden kentine rahatlıkla gidebilen Can Akenginde yıllar önce aşık olduğu kıza kavuşmak için ,ucarı bir yürekle ,Bursa yoluna düşer.Sevdiği ile evlenecektir .Nişanlanırlar .Ama kısa bir süre sonra nişanlısı ölür.
Nişanlısını yitirmek ,Can Akengin’in geleceğe yönelik bütün düşlerini yıkar. Yaşama küskünlüğüne inat Giresun , genç Cumhuriyetin yarattığı çoşkuyla soluk alıp vermektedir .Akengin de bu küçük kentin önde gelen kültür adamlarındandır.Geri durmak olasımı? Kentin kültür/sanat yaşamının lokomatifi olan Bilgi Yurdu Derneği başkanı olur. Kendini yoğun bir çalışma temposu içinde avutur bir süre. Derneğin özellikle tiyatro etkinliklerinde öne çıkar. Yönetmenlikten dekorculağa değin her alanda çalışır. Sanat severlerin yeteğine yönelen sevgisi giderek komşu kentlere yayılır.Giresun gazetesinde 1926 yılında yazdığı Giresun’da Eski Tiyotralar adlı anı onun tiyaro sevgisinin bir göstergesidir.
Can Akengin , yaşamını bundan sonra genellikle köylerde derbeder bir biçimde sürdürür.Zaman zaman Giresun’a gelen sanatçı;spor kuluplerinde;Halkevi’nde toplanan gençlerle söyleşir,şiirlerini okur ve ardından efsane gibi dağlara döner .31 Ağustos 1942’de tedavi için götürüldüğü İstanbul’da yaşama veda eder.Giresun’da Yeni Mezarlıkta gömülür.Dostları mezar taşına yalnızca iki dizesini kazıyarak yaşamın anlamını özetlerler.


“Aslında güçüme giden Ayrılmaktır sevgiden”

Araştırmacı Gazeteci Yazar Şair

      Yavuz Kayacık